10 مزیت نوشیدن چای سبز
نوشته شده توسط : moeinnamdar

 

 

آیا از مزیت چای می دانید؟ چای سبز یکی از چای های رایج در جهان است.

عصاره چای سبز شکل غلیظ آن است که فقط شامل یک کپسول مشابه ترکیبات یک فنجان چای سبز است.

مانند چای سبز ، عصاره چای سبز منبع خوبی از آنتی اکسیدان ها است. اینها با تعدادی از مزایای سلامتی ، از بهبود سلامت قلب ، کبد و مغز گرفته تا بهبود پوست و حتی کاهش خطر سرطان همراه است.

علاوه بر این ، بسیاری از مطالعات به توانایی عصاره چای سبز برای کمک به کاهش وزن اشاره کرده اند. در واقع ، بسیاری از محصولات کاهش وزن آن را به عنوان یک ماده اصلی در نظر می گیرند

در این مقاله 10 مزیت علمی-عصاره چای سبز مورد بحث قرار می گیرد.

مقادیر بالای آنتی اکسیدان


فواید عصاره چای سبز برای سلامتی عمدتا به دلیل آنتی اکسیدان بالای آن است.

آنتی اکسیدان ها می توانند با مقابله با آسیب سلول ناشی از رادیکال های آزاد ، به کاهش استرس اکسیداتیو کمک کنند. این آسیب سلول با پیری و بیماری های مختلفی همراه است.

آنتی اکسیدان های پلی فنول به نام کاتچین بیشتر از آنتی اکسیدان های عصاره چای سبز تشکیل شده است. EGCG م cثرترین کایوتیک در چای سبز است و تصور می شود بیشترین فواید سلامتی را دارد.

مطالعات نشان داده است که عصاره چای سبز ظرفیت آنتی اکسیدانی بدن را افزایش می دهد و از استرس اکسیداتیو محافظت می کند. بنابراین ، مزیت چای سبز می تواند استرس را کاهش دهد.

به عنوان مثال ، در یک مطالعه ، 35 فرد چاق به مدت هشت هفته 870 میلی گرم عصاره چای سبز مصرف کردند. ظرفیت آنتی اکسیدانی آنها به طور متوسط ​​1.2 تا 2.5 میکرومول در لیتر افزایش یافته است.

عصاره چای سبز ظرفیت آنتی اکسیدانی را افزایش می دهد ، که ممکن است به جلوگیری از مشکلات مختلف سلامتی ناشی از استرس اکسیداتیو کمک کند.

این می تواند سلامت قلب را بهبود بخشد


استرس اکسیداتیو باعث افزایش چربی های خون می شود که باعث التهاب در رگ ها می شود و منجر به فشار خون می شود.

خوشبختانه آنتی اکسیدان موجود در عصاره چای سبز می تواند باعث التهاب و کاهش فشار خون شود. آنها همچنین می توانند از جذب چربی در سلول جلوگیری کرده و میزان چربی در خون را کاهش دهند.

در یک مطالعه ، 56 فرد چاق با فشار خون بالا به مدت سه ماه 379 میلی گرم عصاره چای سبز دریافت کردند. آنها در مقایسه با گروه مصرف کننده دارو ، کاهش فشار خون را نشان دادند.

علاوه بر این ، آنها کاهش قابل توجهی در چربی خون ، از جمله تری گلیسیرید کم و کلسترول LDL را تجربه کردند.

با توجه به اینکه فشار خون بالا و چربی های خون از عوامل خطر بیماری های قلبی هستند ، تنظیم آنها می تواند سلامت قلب را بهبود بخشد.

برای مغز مفید است


نشان داده شده است که آنتی اکسیدان های موجود در عصاره چای سبز به ویژه EGCG از سلول های مغز در برابر استرس اکسیداتیو محافظت می کند

این محافظت از سلول های مغز می تواند منجر به کاهش آسیب مغزی شود زیرا آسیب مغزی خود می تواند منجر به بیماری های مغزی مانند پارکینسون ، آلزایمر و زوال عقل شود.

علاوه بر این ، عصاره چای سبز می تواند فعالیت فلزات سنگین مانند آهن و مس را کاهش دهد ، که هر دو به سلول های مغز آسیب می رسانند.

نشان داده شده است که با افزایش ارتباط بین قسمتهای مختلف مغز به حافظه کمک می کند.

می تواند به شما در کاهش وزن کمک کند


یکی دیگر از فواید چای سبز این است که به کاهش وزن کمک می کند. عصاره چای سبز سرشار از کاتچین است و حاوی مقادیر کافی کافئین است.

نشان داده شده است که هر دو کاتچین و کافئین با تنظیم هورمون هایی که می توانند گرمازایی را افزایش دهند ، به کاهش وزن کمک می کنند.

ترموژنز فرآیندی است که بدن شما برای هضم غذا و تولید گرما کالری می سوزاند. چای سبز این روند را افزایش می دهد ، که باعث می شود بدن شما کالری بیشتری بسوزاند ، که می تواند به شما در کاهش وزن کمک کند.

می تواند برای عملکرد کبد مفید باشد


کاتچین موجود در عصاره چای سبز همچنین می تواند التهاب ناشی از برخی بیماری های کبدی مانند بیماری کبد چرب غیر الکلی را کاهش دهد.

گروه عصاره چای سبز کاهش زیادی در سطح آنزیم های کبد نشان می دهد که سلامت کبد را بهبود می بخشد.

به طور مشابه ، 17 بیمار مبتلا به NAFLD روزانه به مدت 12 هفته 700 میلی لیتر چای سبز حاوی حداقل 1 گرم کاتچین دریافت کردند. آنها کاهش قابل توجهی در چربی کبد ، التهاب و استرس اکسیداتیو داشتند.

می تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد

 

حفظ بافت ها و اندام های بدن شما با مرگ و میر سلول مشخص می شود. سلولهای خاصی به نام سلولهای بنیادی سلولهای جدیدی تولید می کنند تا جایگزین سلولهای مرده شوند. این روند سلول ها را فعال و سالم نگه می دارد.

با این حال ، وقتی این تعادل از بین برود ، سرطان می تواند رخ دهد. این زمانی است که بدن شما شروع به تولید سلول های نامنظم می کند و سلول های دیگر نمی میرند.

به نظر می رسد یکی دیگر از مزایای چای سبز این است که آنتی اکسیدان های موجود در عصاره چای سبز ، به ویژه EGCG ، اثرات مفیدی بر تولید سلول و مرگ سلول دارند.

مواد تشکیل دهنده چای سبز می تواند برای پوست مفید باشد


عصاره چای سبز به عنوان مکمل روی پوست استفاده می شود که به بهبود سلامت پوست کمک می کند

مطالعات بزرگ نشان داده است که استفاده از عصاره چای سبز می تواند به درمان انواع مشکلات پوستی مانند درماتیت ، آکنه ، روزاسه و زگیل کمک کند. همچنین ، به عنوان یک مکمل ، برای مقابله با پیری پوست و آکنه مفید خواهد بود

به عنوان مثال ، یک مطالعه نشان داد که مصرف 1500 میلی گرم عصاره چای سبز به مدت چهار هفته میزان r را به طور قابل توجهی کاهش می دهد
علاوه بر این ، به نظر می رسد که استفاده از مکمل و استفاده موضعی از عصاره چای سبز به جلوگیری از بیماری های پوستی مانند از بین رفتن قابلیت ارتجاعی ، التهاب ، پیری زودرس و سرطان ناشی از قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش کمک می کند.

مطالعه روی 10 نفر نشان داد که استفاده از کرم حاوی عصاره چای سبز به مدت 60 روز بر روی پوست به بهبود قابلیت ارتجاعی کمک می کند.

علاوه بر این ، یک مطالعه نشان داد که استفاده از عصاره چای سبز به پوست آسیب پوستی ناشی از قرار گرفتن در معرض آفتاب را کاهش می دهد.

افزودن عصاره چای سبز به مواد آرایشی با اثر مرطوب کنندگی روی پوست همراه است.

می تواند عملکرد و بهبودی ورزش را افزایش دهد

به نظر می رسد عصاره چای سبز برای ورزش مفید است

 

در حالی که ورزش فواید زیادی برای سلامتی دارد ، اما استرس اکسیداتیو ایجاد می کند و به سلول های بدن آسیب می رساند.

خوشبختانه آنتی اکسیدان هایی مانند کاتچین چای سبز می توانند آسیب سلول ها را کاهش داده و خستگی عضلات را کاهش دهند.

در حقیقت ، یک مطالعه بر روی 35 مرد نشان داد که عصاره چای سبز ، همراه با تمرینات قدرتی به مدت 4 هفته ، باعث افزایش محافظت از آنتی اکسیدان بدن می شود.

علاوه بر این ، عصاره چای سبز برای عملکرد ورزشی مفید است.

ممکن است به کاهش قند خون کمک کند


ثابت شده است که کاتچین موجود در چای سبز ، به ویژه EGCG در افزایش حساسیت به انسولین و تنظیم تولید قند خون مفید است ، که هر دو می توانند سطح قند خون را کاهش دهند.

عصاره چای سبز حساسیت انسولین را در جوانان 13٪ افزایش می دهد.

علاوه بر این ، تجزیه و تحلیل 17 مطالعه نشان داد که عصاره چای سبز در کاهش سطح قند خون ناشتا مفید است. همچنین می تواند سطح هموگلوبین A1C را کاهش دهد ، که نشان دهنده سطح قند خون در 2-3 ماه گذشته است.

اضافه کردن به رژیم غذایی آسان است


عصاره چای سبز به صورت مایع ، پودر و کپسول موجود است.

عصاره مایع را می توان در آب رقیق کرد ، در حالی که پودر می تواند مخلوط شود. با این حال ، طعم و مزه زیادی دارد.

دوز توصیه شده عصاره چای سبز بین 250-500 میلی گرم در روز است. این مقدار را می توان از 3-5 فنجان چای سبز یا حدود 1.2 لیتر بدست آورد.

اما مهم است که بدانید مکمل های چای سبز انواع مختلفی دارند. بعضی از مکمل ها فقط حاوی برگ های خشک چای سبز هستند ، در حالی که برخی دیگر حاوی اشکال جداگانه از یک یا چند کاتچین هستند.

کاتچینی که بیشترین تأثیر را روی سلامت عصاره چای سبز دارد EGCG است.

در آخر ، بهتر است عصاره چای سبز همراه غذا مصرف شود. مصرف بیش از دوز توصیه شده یا با معده خالی ممکن است باعث آسیب جدی کبد شود.

نتیجه


به دلیل محتوای آنتی اکسیدان بالا ، از مزایای چای سبز می توان به بهبود سلامتی و کمک به ترکیب و تناسب اندام بدن اشاره کرد.

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که عصاره چای سبز می تواند به کاهش وزن ، تنظیم قند خون ، جلوگیری از بیماری و بهبود عملکرد بدن کمک کند.

همچنین می تواند به حفظ سلامت پوست و کبد ، کاهش چربی خون ، تنظیم فشار خون و بهبود سلامت مغز کمک کند.

می توان آن را به صورت کپسول ، مایع یا پودر مصرف کرد. دوز توصیه شده 250-500 میلی گرم در روز است و بهتر است همراه با غذا مصرف شود.

اگر می خواهید سلامت عمومی خود را بهبود ببخشید یا خطر ابتلا به بیماری را کاهش دهید ، عصاره چای سبز راهی آسان برای افزودن آنتی اکسیدان های تقویت کننده سلامتی به رژیم غذایی است.

:: بازدید از این مطلب : 40
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 17 شهريور 1399 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: